پریود در افراد ترنس

خونریزی شدید قاعدگی و تیروئید
6 می 2018
صحبت کردن درباره پریود
30 می 2018

پریود در افراد ترنس

این فقط «زن‌ها» نیستند که پریود می‌شوند. افراد ترنس نیز انسان‌هایی هستند که قاعدگی را تجربه می‌کنند.


نمی‌دانید ترنس‌ها چه کسانی هستند؟ پاسخ اینجاست: فردی که هویت جنسیتی خود را مطابق با جنسیتی که در بدو تولد و فقط با نگاه کردن به شکل ظاهری آلت جنسی به او نسبت‌ داده شده نمی‌داند، ترنس‌جندر یا تراجنسیتی است. اپلیکیشن همدم و اطلاعات درست درباره قاعدگی می‌تواند یاری‌رسان مناسبی برای همه باشد.
اگر شما یک مرد ترنس باشید، در دوران پریود ممکن است ناراحتی و اضطراب زیادی را تجربه کنید، مخصوصا وقتی که بسیاری از افراد تجربه قاعدگی را با زن بودن یکی می‌دانند و متوجه ویژگی‌های بدن شما نمی‌شوند. واقعیت این است که نه همه زنان پریود می‌شوند و نه همه افرادی که قاعدگی دارند، زن هستند.
این‌ها تجربه‌هایی از دوران قاعدگی است که افرادی که پریود می‌شوند و ترنس و غیردوتایی(non-binary)، یعنی افرادی که جنسیت را در دوگانه زن و مرد نمی‌بینند، هستند بازگو کرده‌اند:

«وقتی پریود هستم “مردانه” تراز حالت معمولی لباس می‌پوشم. من ترجیح می‌دهم از تامپون استفاده کنم چون این‌جوری کمتر خون می‌بینم.»- ناشناس

«من معمولا ترنس بودنم رو از فرار از قاعدگی جدا می‌کنم. هر وقت که بیرون می‌روم سینه‌هام رو محکم می‌بندم تا صاف به نظر بیایند. البته ظاهر خشن و سینه‌های صاف بهم خیلی کمک می‌کنند تا ترنس بودنم کمتر به چشم بیاد»- سام

«گاهی اوقات احساس می‌کنم به اندازه کافی ترنس‌جندر نیستم، چون بقیه همیشه از پریود شدن در شرایطی که ظاهر مردانه دارند می‌نالند. ولی من این نگاه‌های متعجب رو در مورد ظاهر فیزیکی و اون چیزی که اجتماع از من انتظار داره خیلی بیشتر از پریود شدن احساس می‌کنم. خونریزی قاعدگی طبیعی‌تر از اینه که باعث نگرانیم بشه»- گری

هر کس تجربه متفاوت و نیازهای متفاوت دارد. چیزی که به یکی از افراد کمک می‌کند ممکن است شرایط را برای دیگران بدتر کند. تمام کسانی که ترنس‌جندر یا جندرکوییر هستند، در زمان پریودشان، دچار سردرگمی در جنسیتشان نمی‌شوند. هیچ قاعده‌ای هم وجود ندارد که بگوید همه افراد ترنس‌جندر نیاز به جراحی و مصرف هورمون دارند. فقط خود شما هستید که می‌دانید و می‌توانید تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما مناسب است، اما اگر در دوران قاعدگی خود با سردرگمی هویت جنسیتی مواجه هستید، در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند:

محصولات بهداشتی مناسب را پیدا کنید
قفسه‌های سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها پر شده از انواع محصولات بهداشتی مخصوص دوران قاعدگی؛ محصولاتی که با این همه تنوع و رنگ و اندازه، قدرت انتخاب بیشتری به مصرف کننده می‌دهند. اگر دوست ندارید به طور مرتب در حال خرید نوار بهداشتی و تامپون دیده شوید، پدهای پارچه‌ای قابل استفاده مجدد و یا فنجان قاعدگی می‌توانند برای شما گزینه‌های مناسبی باشند. اگر خون‌ریزی شما سنگین نیست، فنجان قاعدگی را فقط دو بار در روز لازم است تعویض کنید. از طرفی استفاده از نوارهای بهداشتی آسان‌تر از فنجان قاعدگی است و نیاز به داخل واژن شدن ندارد. اما استفاده از نوار بهداشتی عادی در یک توالت مردانه ممکن است آسان نباشد چون بسته بندی آن صدای خش خش می‌دهد و معلوم نیست بتوانید به راحتی آن را در سطل زباله بیاندازید. نوارهای بهداشتی چندبار مصرف این مشکل را ندارند. می‌توانید شورت‌های مردانه‌ای که بتوان با آنها نوار بهداشتی استفاده کرد بخرید و یا خودتان درست کنید. اگرنوارهای بهداشتی یک‌بار مصرف و تامپون‌ها را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از یک دوست بخواهید تا آن‌ها را برای شما خریداری کند. آنلاین خرید کنید و یا خرید را به یک بازی تبدیل کنید و وانمود کنید که آن‌ها را برای دوستتان خریداری می‌کنید. همانگونه که در نوشتار جداگانه ای نوشتیم، محصولات مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام‌یک به شما احساس راحتی بیشتری می‌دهد.

درد را تسکین دهید
می‌توانید گرفتگی‌های عضلانی را با یک بطری آب گرم یا پد گرم کننده، مصرف مسکن یا دوش آب گرم کنترل کنید. خودارضایی یکی دیگر از گزینه‌های پرطرفدار کاهش درد است و همین‌طور شکلات . نرمش و یا ورزش می‌تواند درد را کاهش دهد و باعث تقویت اندورفین در بدن می‌شود. تمرینات قدرتی و تناسب اندام می‌تواند باعث بهبود احساس اعتماد به نفس و رضایت از ظاهر شود. در نوشتار جداگانه‌ای راه‌های مختلفی را برای تسکین و درمان دردهای قاعدگی پیشنهاد داده‌ایم.

لباس برای حال خوب
در زمان‌های سخت چرخه قاعدگی خود و یا در هر زمانی که احساس خجالت می‌کنید، سعی کنید لباس‌های مورد علاقه خود را بپوشید. لباس‌هایی که احساس می‌کنید مناسب هستند و جنسیت شما را تایید می‌کنند، می‌توانند تفاوت بزرگی در روحیه شما ایجاد کنند. علاوه بر آن، اگر دوست دارید برای داشتن یک ظاهر مردانه‌تر سینه‌های خود را ببندید و لباس زیر خود را برای داشتن ظاهری همانند آلت جنسی مردانه، پر کنید.

«من در خونه هم سینه‌هامو صاف می‌بندم و لباس‌های مختلف را امتحان می‌کنم. گاهی اوقات که می‌رم پیاده روی، اگر غیر عمدی به کسی تنه بزنم معمولا می‌گویند: “ببخشید آقا!” و شنیدن این کلمه بهم حس خوبی می‌ده.»- ناشناس

یک شبکه از حامیان برای خود ایجاد کنید
احساسات خود را با یک دوست، عضو خانواده، مشاور، روانشناس و یا گروه حمایتی در میان بگذارید و از آن‌ها تایید بخواهید. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید با هیچ کس صحبت کنید، می‌توانید در دفتر خاطرات یا وبلاگ خود بنویسید. اگر حتی نوشتن برایتان سخت است یک حیوان خانگی را نوازش کنید، موسیقی‌ای که حالتان را بهتر می‌کند بشنوید و یا به صورت ناشناس با مشاوران رنگین‌کمانی آنلاین مثل مرکز مشاوره رنگین کمانی چت کنید. به یاد داشته باشید که پریود شدن شما را زن نمی‌کند همانگونه که داشتن پستان کسی را مادر نمی‌کند. تمام هویت‌های جنسیتی می‌توانند پریود و چرخه قاعدگی داشته باشند.

چرخه قاعدگی خود را متوقف کنید
با استفاده ازروش‌های هورمونی ضد بارداری می‌توانید طول پریود خود را کوتاه‌تر و فاصله بین دو پریود را طولانی‌تر
کنید. این هورمون‌ها به صورت قرص‌های روزانه، تزریق‌های فصلی، ایمپلنت هورمونی، حلقه هورمونی و یا آی‌یودی هورمونی در بازار موجود هستند. چرخه قاعدگی برخی افراد با مصرف تستوترون متوقف می‌شود اما در برخی دیگر علیرغم مصرف تستوسترون، پریود تا مدت‌ها ادامه پیدا می‌کند. یک روش دائمی برای متوقف کردن چرخه قاعدگی، هیسترکتومی یا همان برداشتن رحم با جراحی است. اگرچه ممکن است پیدا کردن پزشکی که این کار را انجام بدهد سخت باشد و بیمه درمانی آن را پوشش ندهد. فراموش نباید خودسرانه دارو مصرف کنید و برای پیدا کردن بهترین گزینه با کادر پزشکی خود صحبت کنید.

از اسامی مناسب استفاده کنید
اگر شما ترجیح می‌دهید که از اسامی علمی و یا کلمات ابتکاری برای صحبت از اعضای بدن خودتان استفاده کنید، هیچ مسئله ای نیست. قاعدگی یک «مسئله زنانه» نیست؛ مسئله‌ همه افرادی است که چرخه قاعدگی دارند. بدن و قسمت‌های بدن نیازی به جنسیت ندارند. بگذارید به سادگی بگوییم «افراد با چرخه قاعدگی» یا «افرادی که پریود می‌شوند».
«من نیازی به رمزی حرف زدن نمی‌بینم! معمولا وقتی می‌خوام بگم که پریود شدم می‌گم «من دارم می‌میرم!» این حس طنز منه که تلاش می‌کنه موقعیت رو آسون‌تر کنه»- ناشناس
در همدم ما تمامی تلاش خود را به کار می‌بریم تا هنگامی که از پریود و چرخه قاعدگی می‌نویسیم زبانی را استفاده کنیم که اشاره به هویت جنسیتی خاصی نداشته باشد و همه افرادی را که پریود می‌شوند مخاطب قرار دهد.

اطلاعات مربوط به چرخه قاعدگی و پریود خود را ثبت کنید
اگر شما ترنس یا غیردوتایی (non-binary) هستید، یعنی جنسیت را فقط در دوگانه زن و مرد نمی‌بینید، ثبت چرخه قاعدگی برای شما سود فراوانی دارد. یک اپلیکیشن مناسب ثبت چرخه قاعدگی مثل همدم می‌تواند به شما برای شناسایی الگوها کمک کند و زمان خون‌ریزی قاعدگی و دیگر وقایع مهم چرخه را به شما یادآوری کند. با این اپلیکیشن‌ها می‌توانید زمان و شدت خونریزی قاعدگی تان را دنبال کنید. علاوه بر آن می‌توانید با پیش‌بینی خون‌ریزی و دیگر تغییرات فیزیکی و روانی که در طول چرخه قاعدگی رخ می‌دهد، برای آن‌ها آماده باشید. با دنبال کردن چرخه خود شما می‌توانید اثر داروهای هورمونی را روی بدن، ذهن و چرخه قاعدگی‌تان مشاهده کنید. بسیاری از افراد ترنس‌جندر هورمون مصرف نمی‌کنند. اما اگر تستوسترون مصرف کنند، ممکن است پریودشان تغییر کند و یا متوقف شود. اگر تحت درمان با هورمون‌های جایگزین از جمله استروژن باشند ممکن است دچار درد سینه، نفخ و یا افزایش جوش‌های پوستی شوند. این علائم مرتبط با هورمون‌ها را می‌توان با ثبت چرخه قاعدگی دنبال و از آنها پیش‌گیری کرد.با ثبت اطلاعات از علائم غیرمعمول یا تغییرات در چرخه خود مطلع شوید و بر درد و گرفتگی قاعدگی، حساسیت به پستان و سردرد نظارت کنید.

افراد ترنس زیادی در سرتاسر جهان از اپلیکیشن‌های مختلفی استفاده می‌کنند و تجربیات خود را در رسانه‌های دیجیتال با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند. چندلر ویلسون ویدیویی در یوتیوب به اشتراک گذاشته و در آن تجربه خودش از ثبت چرخه قاعدگی را شرح می‌دهد:

«من می‌دانم که در طول پریودم حالت تهوع دارم، برای همین ثبت اطلاعات پریود بهم کمک می‌کنه تا آماده باشم.»

سام کالینز هم یک ویدیو در ارتباط با پریود به اشتراک گذاشته و راجع به فواید استفاده از اپلیکیشن‌های سلامت قاعدگی صحبت می‌کند: «شما می‌تونید زمان دقیق پریود بعدی رو پیش‌بینی کنید، این‌جوری آمادگی دارید و لازم نیست وقتی با گروهی هستید، دنبال خرید نوار بهداشتی باشید.»

«اپلیکیشنی که اطلاعات قاعدگی را ثبت می‌کند به من کمک می‌کند تا بدنم را درک کنم و زمانی که پریود می‌شوم را بدانم و به من کمک می‌کند تا اختلالات بدنم را کنترل کنم. من هیچ‌وقت نمی‌خواستم از یک اپلیکیشن استفاده کنم، زیرا همه آن‌ها بر روی زنان و نقش‌های جنسیتی کلیشه‌ای متمرکز بودند، اما این اپلیکیشن به من اجازه می‌دهد که بدنم را بدون اطلاق جنسیت خاصی بیشتر بشناسم.» -الکس، دگرباش جنسیتی

«با استفاده از اپلیکیشن من می‌توانم چرخه قاعدگی‌ام را پیگیری کنم و خودم را از لحاظ ذهنی و جسمی آماده کنم. من فقط خونریزی و دردهایم را وارد اپلیکیشن می‌کنم. من می‌توانم به ماه‌های قبل نگاه کنم و الگو چرخه‌های بدنم را در اپلیکیشن ببینم بدون اینکه این اطلاعات را در تقویم کاری و یا روزانه‌ام وارد کنم. من همچنین دنبال اپلیکیشنی بودم که به جای «زنان» از «افرادی که پریود می‌شوند» استفاده کند چون به من کمک می‌کند که احساس بهتری راجع به خودم داشته باشم، مخصوصا زمانی از ماه که خیلی حساس هستم.»-ناشناس، مرد تراجنسیتی

«اپلیکیشن ثبت اطلاعات پریود برای من واقعا مفید است. زمان شروع و پایان پریود من را بسیار دقیق پیش بینی می‌کند؛ به ویژه الان که قرص ضد بارداری می‌خورم. قبل از اینکه خوردن قرص را شروع کنم تغییرات میل جنسی‌ام را در طول چرخه دنبال می‌کردم. دنبال کردن این تغییرات باعث شد تغییر در ترشحات واژن و حساسیت سینه‌هام رو هم کشف کنم. اپلیکیشنی که من استفاده می‌کنم تلاش زیادی را برای استفاده از زبان خنثی جنسیتی انجام می‌دهد که من جای دیگری ندیده‌ام و این تلاش و دقت برای من ارزش زیادی دارد.» – ناشناس، جنسیت‌سیال

«اپلیکیشن ثبت اطلاعات پریود بسیار مفید است. من از آن برای پیگیری چرخه قاعدگی، رابطه جنسی، تاریخ، گرفتگی عضلانی و بیماری‌ها استفاده می‌کنم. من دوست دارم که بتوانم اطلاعات علمی را فراتر از یک هویت جنسیتی خاص جستجو کنم و اپلیکیشنی که استفاده می‌کنم روش درستی برای ارایه اطلاعات دارد. در عین حال تیم آن تلاش می‌کند تا مطالب آن هرچه بیشتر مناسب همه کسانی که پریود می‌شوند از جمله تراجنسیتی‌ها باشد.» -ناشناس، دگرباش جنسیتی

زنان ترنس چه سودی از ثبت چرخه قاعدگی می‌برند؟
دانش پزشکی در مورد آثار درمان با هورمون‌های جایگزین در زنان تراجنسیتی هنوز خیلی پیشرفت نکرده است. البته می‌دانیم که میزان زیاد استروژن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند که اپلیکیشن‌ها برای ردیابی این عوارض مفید هستند. کلام ساترلند، در یک ویدیو تجربه خود را از کشف اختلال هورمونی با اپلیکیشن به اشتراک گذاشته است. او به دکتر مراجعه کرد و تشخیص دکتر اختلال تعادل هورمونی بود که با تغییر دارو برطرف شد.
برخی از زنان ترنس که در حال درمان با هورمون‌های جایگزین هستند، برای ردیابی چرخه‌های هورمونی خود و بهتر پیش‌بینی کردن زمان پریود و سندرم قبل قاعدگی از اپلیکیشن‌های ثبت اطلاعات پریود استفاده می‌کنند. کایلا در مورد تجربیات خود به عنوان یک زن تراجنسیتی که از اپلیکیشن استفاده می‌کند،‌ می‌گوید:

« یک برنامه فوق‌العاده است که برای طیف وسیعی از جنسیت‌ها قابل استفاده است. اگر گزینه ای برای یک حالت بدون خونریزی وجود داشته باشد برنامه‌ها برای زنان تراجنسیتی مفیدتر می‌شوند. زنان تراجنسیتی چرخه هورمونی دارند ولی مثل مردان تراجنسیتی خون‌ریزی ندارند.»

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر تستوسترون مصرف می‌کنید و پریود شما قطع شده است اما ناگهان دوباره پریود شدید باید به دکتر مراجعه کنید.
بازگشت ناگهانی خونریزی یا لکه‌بینی در فردی که تستوسترون مصرف می‌کند می‌تواند علامت بیماری مانند عفونت مسری درمان نشده و یا پولیپ رحمی باشد. البته ممکن است مهم نباشد و درمان خاصی لازم نداشته باشد. اما بهترین راه برای اطمینان، مراجعه به کادر درمانی است. گاهی اوقات دارو با عوارض جانبی ناخواسته همراه است. اگر علائم ناخواسته‌ای دارید که فکر می‌کنید ممکن است با قرص ضد بارداری یا هورمون درمانی مرتبط باشد، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است مشکل شما با تغییر دارو یا تغییر میزان آن برطرف شود.

پاسخ دادن به پرسش‌های روزانه احوال‌پرسی همدم و نگاهی به گزارش‌های چند ماهه در اپلیکیشن همدم در طول چرخه قاعدگی برای چند دوره متوالی به شما کمک خواهد کرد که رفتار طبیعی بدنتان را بشناسید، شدت و طول پریود خود را پیش‌بینی کنید و در صورت نیاز به مشورت با کادر پزشکی، اطلاعات مفیدی در اختیار داشته باشید. ما در همدم از زبانی فراگیر استفاده کنیم و بدون محدود کردن قاعدگی به هویت جنسیتی خاصی از آن سخن بگوییم. اگر شما هم از همدم استفاده می‌کنید و خود را ترنس یا غیردوتایی می‌دانید، تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید