پرسش و پاسخ

همدم به پرسش‌هایی که ممکن است تاکنون از کسی نپرسیده باشید، پاسخ می‌دهد

1اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم چه حسی دارد؟
این یکی از متداول‌ترین سوال‌های نوجوانان و معمولاً جوان‌ها است. پس خیالتان راحت، این سوال فقط برای شما پیش نیامده. اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم یک حس فیزیکی و عاطفی است که در پایان یک برانگیختگی جنسی بعد از رها شدن انقباض عضلانی اتفاق می‌افتد. به زبان ساده‌تر اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم نقطه‌ اوج آن حسی است که به دلیل هیجانات جنسی به شما دست می‌دهد. گاهی اوقات هم به جای اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم شدن از فعل‌های «آمدن» یا «ارضا شدن» استفاده می‌کنند. اگر از ۱۰ نفر درباره‌ی اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم بپرسید، احتمالاً ۱۰ جواب متفاوت می‌گیرید! چون تجربه اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم برای هر شخصی متفاوت است. در بعضی افراد طی اوج لذت جنسی تمام بدن‌ درگیر می‌شود و ضربان قلب‌شان بالا می‌رود، ممکن است شخص هیجاناتش را به شکل صدا و یا کلماتی ابراز کند، ممکن است احساس پرش در تمام عضلات بدنش احساس کند، نفس‌هایش به شماره بیفتد و یا احساس گرمای شدید و میل به فریاد زدن، خندیدن یا حتی گریه کردن داشته باشد. در حالی که در بعضی دیگر ممکن است این حس‌‌های شدید در آلت‌ جنسی متمرکز باقی بماند. البته که حس اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم می‌تواند در افراد مختلف به شکلی کاملاً متفاوت تجربه شود اما به طور کلی حسی خوشایند و معمولا به همراه حس رضایت و هیجان است. معمولاً آن را مثل یک قلقلک قوی، خوشایند و به همراه انقباض‌های کوتاه و با تکرار، و یا تکان‌های گرم و لذت‌بخش تعریف می‌کنند.
2کسی از ظاهرم می‌تواند بفهمد برای اولین بار رابطه جنسی داشته‌ام؟
نه. کسی نخواهد فهمید هر چند که ممکن است فکر کنید همه می‌دانند و همه خواهند فهمید. بعد از رابطه جنسی ظاهرتان هیچ تغییری نخواهد کرد و هیچ نشانه فیزیکی بیرونی که نشان دهد شما برای اولین بار رابطه جنسی داشته‌اید نخواهید داشت. البته که ممکن است حس متفاوتی داشته باشید چون تصمیم برای برقراری رابطه جنسی برای اولین بار، هم از لحاظ احساسی و هم از لحاظ فیزیکی، تصمیم بزرگی است. اما فقط تغییر رفتار شماست که احتمال اینکه دیگران متوجه این موضوع شوند را بالا می‌برد.
3اگر کسی به اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم نرسد هم ممکن است حامله شود؟
صددرصد! فردی که تخمک و رحم دارد، چه اوج لذت جنسی را تجربه کند چه نکند ممکن است حامله شود. اینکه می‌توان با ارگاسم نشدن از بارداری پیشگیری کرد یکی از افسانه‌های رایج و البته غلط دوره نوجوانی است. رسیدن یا نرسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم هیچ تاثیری بر احتمال بارداری دختران نوجوان، زنان بزرگسال و هرکسی که اندام‌ تولید مثل منتسب به زنانه دارد، ندارد. چیزی که در واقع بر احتمال بارداری تاثیر دارد تخمک‌گذاری است. تخمک‌گذاری یکی از مراحل چرخه قاعدگی است که معمولاً یکبار در ماه اتفاق می‌افتد و این به این معناست که بدن یک تخمک رها می‌کند. اگر آن تخمک با اسپرم بارور شود ممکن است «فتوس» یا «نطفه» تشکیل شود و بعد از رشد و تبدیل به یک جنین و نوزاد شود. زمان و بازه‌ تخمک‌گذاری به چرخه قاعدگی یا پریود هر فرد بستگی دارد. یادتان باشد، اینکه در رابطه جنسی با اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم دست یابید یا خیر تاثیری بر اینکه تخمکی رها شود ندارد. تخمک‌گذاری در بعضی از افراد بیشتر اتفاق می‌افتد. به طور عمومی تخمک‌گذاری در بدن هر ۲۸ روز یکبار اتفاق می‌افتد. پس بله، دختران، زنان و هر کسی که اندام تولید مثل منتسب به زنانه دارد، بدون اینکه به اوج لذت جنسی برسند هم ممکن است باردار شوند.
4 رویای خیس چیست؟
«رویای خیس» یا همان چیزی که از نظر شرع اسلامی به آن «احتلام» می‌گویند، یک رویای اروتیک است که به اوج لذت جنسی یا ارگاسم به همراه تخلیه مایع انزالی یا منی ختم می‌شود. این رویا‌ها معمولاً بیشتر در دوره‌ نوجوانی و ابتدای جوانی افرادی که با اندام جنسی منتسب به مردانه به دنیا می‌آیند و به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتند. فقط برخی از افراد هنگام تخلیه مایع انزالی از خواب بیدار می‌شوند. رویا‌های خیس اتفاقی معمول هستند و به هیچ عنوان موضوعی نگران کننده نیستند و خیلی از افراد طی دوره بلوغ این رویاها را تجربه می‌کنند. افرادی که با اندام جنسی منتسب به زنانه به دنیا می‌آیند هم این رویاها را تجربه می‌کنند، هر چند که درصد شیوع رویای خیس در نوجوان‌های با اندام جنسی منتسب به زنانه نسبت به نوجوان‌های با اندام جنسی منتسب به مردانه کمتر است و تعداد دفعات کمتری هم آن را تجربه می‌کنند . فرد با آلت جنسی منتسب به زنانه که رویای خیس را تجربه می‌کند بعد از بیدار شدن حس بعد از رسیدن به اوج لذت جنسی را دارد و یا احتمال دارد در حین اتفاق افتادن ارگاسم بیدار شود و به احتمال زیاد در ناحیه واژن رطوبت و یا ترشح داشته باشد. بعضی از نوجوان‌هایی که اندام جنسی منتسب به مردان دارن و بسیاری از نوجوان‌هایی که اندام جنسی منتسب به زنان دارن هرگز رویای خیس را تجربه نمی‌کنند. چه رویای خیس را تجربه کنید چه نکنید این رویاها بخشی طبیعی از دوره رشد شماست، با هر آلت جنسی که به دنیا آمده باشید و با هر جنسیت و تمایلات و گرایش‌های جنسی که دارید.
5 از چند سالگی می‌توانم کاندوم بخرم؟
محدودیتی در مورد سن خرید کاندوم وجود ندارد، هر سنی که داشته باشید می‌توانید کاندوم بخرید. کاندوم را می‌توانید از بیشتر فروشگاه‌های بزرگ و داروخانه‌ها خریداری کنید. مسئول داروخانه می‌تواند پاسخگوی هر سوالی که درباره کاندوم دارید باشد اما به شرایط فرهنگی و قانونی محل زندگی یا تحصیل خود هم توجه کنید و ساده‌ترین و امن‌ترین راه را انتخاب کنید.
6 معمولا مردم در چند سالگی شروع به برقراری رابطه جنسی می‌کنند؟
ممکن است سن‌ اولین رابطه جنسی که در آمارها اعلام شده از تصور شما خیلی بالاتر باشد. برای مثال میانگین سن نوجوانانی که در آمریکا شروع به داشتن رابطه جنسی می‌کنند ۱۷ سال است و در واقع اکثر دانش‌آموزان دبیرستان یعنی حدود۵۳درصد از نوجوانان اصلاً رابطه جنسی برقرار نمی‌کنند. سنی که اکثر نوجوانان شروع به داشتن رابطه جنسی می‌کنند و سنی که یک نفر آماده شروع برقرای رابطه جنسی است می‌توانند دو موضوع کاملاً جداگانه‌ باشند. فقط خود شما می‌توانید مشخص کنید زمان مناسب برای شما، چه زمانی است و این تصمیم صددرصد تصمیم بسیار مهمی است. بعدا به این سوال پاسخ خواهیم داد که «چطور بفهمیم آماده برقرای رابطه جنسی هستیم؟» دانستن جواب این سوال و طرح آن برای خودتان شاید بتواند به شما کمک کند زمان مناسب را بیابید.
7 اگر از تامپون استفاده کنم، «باکرگی‌ام» را از دست خواهم داد؟
خیر. پاره شدن « پرده بکارت» یک افسانه است و «باکره» به کسی می‌گویند که تا به حال رابطه جنسی نداشته. تا قبل از برقراری رابطه جنسی شما یک «باکره» هستید و استفاده کردن یا نکردن از تامپون یا کاپ قاعدگی چیزی را عوض نمی‌کند، چون استفاده از لوازم بهداشتی در دوران پریود یک نوع رابطه جنسی نیست! اما چرا این سوال برای خیلی‌ها پیش می‌آید؟ در بخش پایینی واژن غشائی بسیار نازک و منعطف وجود دارد که بخشی از واژن را می‌پوشاند و به اشتباه مصطلح به «پرده بکارت» معروف است. برخی به اشتباه فکر می‌کنند پاره شدن این غشاء به معنای از دست دادن باکرگی است. در موارد بسیار نادری استفاده از تامپون می‌تواند این غشاء را پاره کند. خودارضایی با دخول، یک سری از فعالیت‌های ورزشی، اسب‌ سواری و یک سری از فعالیت‌های فیزیکی دیگر هم می‌تواند موجب پارگی این غشاء شود. توجه کنید که خودارضایی یک فعالیت جنسی است ولی به عنوان یک رابطه جنسی دسته بندی نمی‌شود. استفاده از تامپون یا کاپ قاعدگی،‌ حتی اگر موجب پارگی این غشاء شود هم به معنی باکره نبودن شخص نخواهد بود. تنها بعد از برقراری رابطه جنسی است که می‌توان گفت یک فرد دیگر باکره نیست.
8 آیا برقراری رابطه جنسی در زمان پریود هم می‌تواند منجر به بارداری شود؟
بله. احتمال بارداری در حین دوره قاعدگی بسیار کم است اما غیر ممکن نیست. معمولاً پریود، یعنی دوران خونریزی در چرخه قاعدگی، ۱۴ روز بعد از دوره تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد اما اگر چرخه قاعدگی یعنی فاصله بین دو دوره خونریزی در شخص کوتاه و دوره قاعدگی او بلند مدت باشد، احتمال تداخل دوره تخمک‌گذاری (یعنی زمانی که تخمک رها می‌شود) با دوره پریود وجود دارد. در این شرایط شخص در دوره پریود هم امکان باردار شدن را دارد و در صورتی که رابطه جنسی برقرار کند احتمال باردار شدن او هم وجود دارد. همچنین به یاد داشته باشید خونریزی همیشه مربوط به دوره قاعدگی نیست. گاهی اوقات افراد در طول دوره تخمک‌گذاری، زمانی که تخمک رها شده و در مسیر لوله‌های فالوپ شروع به حرکت می‌کند هم لکه‌بینی یا خونریزی را تجربه می‌کنند. گاهی این خونریزی با پریود اشتباه گرفته می‌شود در حالی که احتمال باروری در این دوره در بالاترین درجه خود قرار دارد. یادتان باشد که رابطه جنسی محافظت نشده در هر زمانی خطرناک است حتی در دوره پریود. همیشه بهتر است رابطه جنسی محافظت شده داشته باشید، حتی اگر احتمال بارداری را صفر می‌دانید، باید از خود در برابر بیماری‌های آمیزشی مراقبت کنید. بعدا در این مورد بیشتر صحبت می‌کنیم.
9 چرا من هنوز بلوغ را تجربه نکرده‌ام؟ آیا مشکلی دارم؟
بلوغ هیچ قانونی ندارد و تجربه بالغ شدن می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد؛ برای برخی زودتر و برای برخی دیرتر اتفاق بیافتد؛ و این تجربه می‌تواند برای برخی راحت‌تر و برای برخی سخت‌تر باشد. با اینکه این تفاوت‌ها باعث نگرانی خیلی از نوجوانان می‌شود باید گفت که تمام این تجربیات متفاوت اتفاق‌هایی طبیعی هستند. هیچ سن مشخصی برای شروع تجربه بلوغ در نوجوانان با اندام جنسی منتسب به دختران و پسران وجود ندارد. اگرچه که به طور کلی بلوغ افرادی که با اندام منتسب به زنانه به دنیا آمده‌اند بین ۸ تا ۱۳ سال و آنان که با اندام جنسی منتسب به مردانه به دنیا آمده‌اند کمی بعدتر بین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع می‌شود. احتمال شروع بلوغ زودتر و دیرتر از این سنین در هر دو گروه وجود دارد. صبر کردن برای نوجوانانی که بلوغ را دیرتر تجربه می‌کنند شاید سخت باشد اما دلیلی برای نگرانی نیست. اکثر افرادی که بلوغ به اصطلاح دیررس را تجربه می‌کنند به اندازه دیگران از سلامت جسمی برخوردارند. سن بلوغ هر شخصی عموما بسته به ژنتیک آن فرد دارد. مثلاً فردی که بلوغ فیزیکی را به نسبت دیرتر تجربه می‌کند با تحقیقی ساده شاید به این نتیجه برسد که افراد دیگری در خانواده‌اش هم این پدیده را تجربه کرده باشند. دلایل دیگری مثل بیماری‌های مزمن، سوء تغذیه، یا مشکلات مربوط به غده هیپوفیز و غده تیروئید هستند که می‌توانند باعث تاخیر در شروع بلوغ در نوجوانان شوند. اگر این موضوع شما را نگران کرده، صحبت کردن با والدین یا دکتر متخصص می‌تواند راه خوبی برای تسکین نگرانی‌هایتان باشد و شما را از طبیعی بودن روند رشدتان مطمئن کند.
10 تفاوت اوج لذت جنسی یا ارگاسم و تخلیه مایع انزالی چیست؟
گاهی اوقات مردم ارگاسم و تخلیه مایع انزالی را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند اما این دو، دو موضوع کاملاً متفاوت هستند. ارگاسم رها شدن انقباض عضلات بدن در نتیجه برانگیختگی جنسی است. معمولاً رفتارهای ناخودآگاه مثل چرخه‌های تکرار شونده گرفتگی عضلانی، تخلیه هیجانات به شکل صدا و کلمات با لذت، به ارگاسم و اوج لذت جنسی ختم می‌شوند. ارگاسم یا اوج لذت جنسی در همه افراد اتفاق می‌افتد. «تخلیه مایع انزالی» خروج منی از اندام جنسی منتسب به مردانه است. فرد متولد شده با بدن منتسب به مردانه تقریباً هر باری که ارگاسم می‌شود یا به اوج لذت جنسی می‌رسد، تجربه تخلیه مایع انزالی دارد. علاوه بر این افراد با اندام منتسب به مردانه می‌توانند حتی بدون رسیدن به اوج لذت جنسی تخلیه مایع انزالی را تجربه کنند،هر چند که این اتفاق خیلی مرسوم نیست و ممکن است فردی بدون تخلیه مایع انزالی هم به اوج لذت جنسی برسد. این مورد بیشتر در افراد با اندام جنسی منتسب به مردانه قبل از رسیدن به بلوغ و زمانی که هنوز بدن مایع انزالی تولید نمی‌کند، می‌تواند اتفاق بیافتد البته عموماً ارگاسم یا اوج لذت جنسی و تخلیه مایع انزالی در افراد با بدن منتسب به مردانه، همزمان اتفاق می‌افتد. اما در پاسخ این سوال که آیا تخلیه مایع انزالی در افراد با اندام جنسی منتسب به زنانه هم اتفاق می‌افتد یا نه، باید بگوییم «حتما!ً بله!» افراد با اندام جنسی منتسب به زنانه هم انقباض‌ها و احساسات لذت‌بخش را احساس می‌کنند. بسیاری می‌گویند هیچ مایع انزالی از بدنشان خارج نمی‌شود و تمام رطوبتی که هنگام رابطه جنسی ترشح می‌شود را به مایع لیز کننده‌ای که بدن برای راحت‌تر شدن دخول تولید می‌کند نسبت می‌دهند. برخی نیز می‌گویند افراد با اندام جنسی منتسب به زنانه هم تخلیه مایع انزالی را تجربه می‌کنند و این مایع، مایعی نسبتاً شفاف‌تر است که از مجرای ادراری خارج می‌شود، اما ادرار نیست. هیچ توضیحی درباره اینکه این مایع دقیقاً از کجا می‌آید وجود ندارد و اینکه آیا تمام افراد با اندام جنسی منتسب به زنانه هم تخلیه مایع انزالی دارند یا خیر هم، هنوز مشخص نیست.
11آیا بیضه‌ها در افراد با بدن منتسب به مردانه واقعاً طی دوران بلوغ حالت افتادگی پیدا می‌کنند؟
برخلاف باور عموم، بیضه در افراد با بدن منتسب به مردانه، طی دوران بلوغ حالت افتادگی پیدا نمی‌کنند. آنها در واقع قبل از تولد به سمت کیسه بیضه پایین می‌‌آیند پس در واقع آنها تمام مدت همانجا بوده‌اند. بیضه‌های یک فرد با اندام منتسب به مردانه در دوران کودکی رشد می‌کنند اما سرعت رشد آنها در دوران بلوغ افزایش می‌یابد. هر چقدر که بیضه‌ها بزرگتر و کشیده‌تر می‌شوند، مشخص‌تربه نظر می‌آیند و در کل ممکن است افتاده‌تر به نظر برسند. شاید به همین دلیل است که برخی معتقدند بیضه‌ها طی دوران بلوغ حالت افتاده پیدا می‌کنند. این را هم باید بدانیم که بیضه‌ها در برخی بیشتر و در برخی کمتر رشد می‌کند. اندازه طبیعی بیضه‌ها یک طیف است همانطور که همه افراد هم‌قد نیستند. در ضمن با اینکه معمولا دو بیضه‌ در یک فرد هم‌اندازههستند، کمی بزرگتر بودن یکی از دو بیضه یا کمی افتاده‌تر بودن یکی از دیگری غیر معمول نیست.
12برای سکس دهانی هم می‌توان از کاندوم استفاده کرد؟
حتماً! استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی دهانی برای هر دو طرف مهم است. بیماری‌های مقاربتی مثل هپاتیت ب، زگیل‌های تناسلی، سفلیس، سوزاک، اچ‌آی‌وی و تبخال، همه و همه از طریق سکس دهانی هم انتقال پیدا می‌کنند. بهترین راه برای کاهش خطر عفونت، کاهش میزان قرار گرفتن در معرض راه‌های انتقال است. پس هوشمندانه عمل کنید و از خودتان محافظت کنید. به خاطر داشته باشید هنگام سکس دهانی از کاندوم بدون لوبریکانت یا مایع لیز‌کننده استفاده کنید تا این ماده روی کاندوم وارد معده‌تان نشود. وارد شدن میزان کمی از این ماده به بدن ضرر ندارد، اما ممکن است حساسیتی در شما بروز کند.
13آیا اندازه آلت جنسی منتسب به مردانه من طبیعی است؟
اندازه آلت جنسی هر فردی با آلت جنسی منتسب به مردانه با دیگری متفاوت است. آلت جنسی، در هر اندازه‌ای طبیعی است. معمولاً در صحبت از آلت جنسی منتسب به مردانه اندازه‌ای با عنوان «غیرطبیعی» وجود ندارد. اگر رنگ چشم‌های فردی آبی و رنگ چشم‌های فرد دیگری قهوه‌ای رنگ باشد، هر دو طبیعی به حساب می‌آیند، در حالیکه با هم تفاوت دارند. این موضوع دقیقاً درباره آلت جنسی منتسب به مردانه هم صادق است. با این حال اندازه آلت جنسی منتسب به مردانه همچنان در میان برخی موضوع بحث‌برانگیزی است. شاید به این خاطر که طی سالیان درباره اندازه آلت جنسی منتسب به مردانه بسیار اغراق شده. میانگین اندازه آلت جنسی منتسب به مردانه در حالت برانگیختگی در یک فرد بزرگسال، بین ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتر است.
14آیا از طریق بوسیدن هم به ایدز مبتلا خواهم شد؟ از طریق سکس دهانی چطور؟
متخصصان پزشکی معتقدند که در اکثر موارد احتمال ابتلا به اچ‌آی‌وی با بوسیدن فرد مبتلا وجود ندارد. آب دهان، ناقل ویروس اچ‌آی‌وی است اما تنها مقادیر بسیار کمی که برای انتقال بیماری کافی نیست. به همین خاطر بوسیدن معمولی، مثل بوسه‌ای روی گونه یا با دهان بسته خطر ابتلای بسیار کمتری دارد. با وجود این که انتقال آب دهان از فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی احتمال بسیار پایینی در انتقال بیماری دارد، در صورتی که آب دهان حاوی خون باشد حتماً احتمال انتقال ویروس را دارد. اگر شرکای رابطه جنسی روی لب‌هایشان، درون دهان یا روی لثه‌هایشان زخم یا پارگی هرچند کوچک داشته باشند، حتی در صورتی که بسیار جزئی یا غیر قابل دیده شدن باشند احتمال انتقال ایدز از طریق تماس خونی وجود دارد. این ریسک باعث شده که «مرکز کنترل بیماری»، بوسه دهانی را به افراد مبتلا به ایدز را پیشنهاد نکند. سکس دهانی می‌تواند موجب ابتلا به ایدز برای شرکای این رابطه شود. پس یعنی اگر فردی که سکس دهانی انجام می‌دهد ناقل ویروس اچ‌آی‌وی باشد می‌تواند ویروس را به فرد مقابل انتقال دهد. اگر چه استفاده از کاندوم در سکس دهانی می‌تواند احتمال خطر انتقال اچ‌آی‌وی را کاهش دهد، اما داشتن سکس دهانی با فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی حتی با کاندوم یک خطر واقعی و قابل توجه برای انتقال ویروس است.